۱۰ نکته شگفت انگیز در باره پیام‌های کوتاه در این مطلب ذکر می‌شود: 

۱- پدر پیامک “ماتی ماکونن”، یک مهندس فنلاندی است. او سال ۱۹۸۴ در یک پیتزا فروشی در کپنهاگ، وقتی برای شرکت در کنفرانسی درباره آینده ارتباطات از طریق موبایل به دانمارک آمده بود، ایده سرویس پیام‌ رسانی برای گوشی‌های دیجیتال GSM به ذهنش خطور کرد. متاسفانه او هرگز برای این کار پیشگامانه دستمزدی دریافت نکرد، زیرا حق امتیاز این ایده را به ثبت نرسانده بود. 

۲- یک سال بعد، فرمت ۱۶۰ کاراکتری توسط محققی در زمینه ارتباطات به نام “فریدهام هیلبرند” تعیین شد. او در حالی که سعی می‌کرد این فن‌آوری را استاندارد کند و به تلفن‌های همراه، امکان انتقال و نمایش پیام‌ها را بدهد، متوجه شد میانگین جملات یا سوالات تنها به ۱۶۰ کاراکتر نیاز دارد. 

۳- اولین پیامک در سال ۱۹۹۲ توسط “بریت‌نیل پاپ‌وورس” به مدیر اپراتور ودافون، ریچارد جرویس در مهمانی کارمندان در شب کریسمس ارسال شد که متن آن این بود: (کریسمس مبارک)

۴-امروز ارسال پیام بیشترین استفاده را در میان سرویس‌های انتقال اطلاعات توسط تلفن همراه دارد؛ به طوری که ۷۴ درصد از همه تلفن‌های همراه سراسر جهان را شامل می‌شود یا به عبارت دیگر، ۴/۲ میلیارد از ۳/۳ میلیارد مشترک از طریق ارسال پیامک با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. 

۵- در سال ۲۰۱۰ مردم رقم اعجاب‎انگیز ۶.۱ هزار میلیارد اس ام اس ارسال کردند؛ یعنی ۱۹۲ هزار پیام کوتاه در هر ثانیه! میزان درآمد صنعت در ارسال پیام‌های کوتاه ۱۱۴ میلیارد و ششصد میلیون دلار در سال بوده است. 

۶-تحقیقات نشان می‌دهد که خواندن یا ارسال پیامک به هنگام رانندگی، دو برابر خطرناک‌تر از رانندگی در حالت غیرعادی است. 

۷- ارسال پیامک، زبان ویژه و جدیدی ایجاد کرده است که هدف آن کوتاه کردن تعداد کاراکترها است. محققان زبان‌شناس بر این عقیده‌اند که استفاده از زبان‌های عامیانه و اختصاری مانند چیزی که در زبان پیامک می‌بینیم، در آینده به تضعیف ادبیات و غلط دیکته‌ای و هجی کردن نادرست کلمات در میان کودکان منجر می‌شود. 

۸- از دلایل اصلی موفقیت پیامک این است که با همه نوع گوشی‌ تلفن همراه ‌می‌توان پیام کوتاه ارسال کرد و فعال کردن آن نیاز به چیزی ندارد. 

۹- مردم هم به طور اعجاب‌انگیزی در این شیوه برقراری ارتباط تبحر پیدا کرده‌اند. سال ۲۰۰۵ “سونجا کریستیانسن” از نروژ رکورد سریع‌ترین نویسنده پیام کوتاه را به ثبت رساند. معنی این پیام این بود: "پیرانای تیزدندان از گونه سراسالموس و پیگوسنتروس، وحشی‌ترین ماهی‌ آب شیرین در دنیا است. در واقع، آنها به ندرت به انسان‌ها حمله می‌کنند." رکورد کنونی ۳۷.۲۸ ثانیه است. 

۱۰- نوشتن پیام به عارضه تنوسینوویتز منجر می‌شود که نوعی التهاب انگشت شست دست است و در اثر نوشتن مداوم پیامک ایجاد می‌شود. 

اگرچه پیام‌رسانی تغییرات بسیار کمی داشته است، اما راه درازی را طی بیست سال گذشته طی کرده است. گذشت آن روزها که پیام کوتاه به عنوان یک قابلیت غیرضروری به حساب می‌آمد و هرگز کسی سرو کارش به آن نمی‌افتاد. امروزه خیلی از ما بدون آن نمی‌توانیم زندگی کنیم.