این مقاله تاکنون بار مشاهده شده استما یک زندگی دیجیتالی شروع  کرده‌ایم. امروزه دسترسی به وب سایت، پرداخت قبوض،انتقال وجه نقد، چک کردن حساب،خدمات دوست‌یابی و موارد دیگر از طریق تلفن همراه انجام می‌گیرد.در زندگی دیجیتالی تلفن همراه و رایانه قابل حمل به عنوان کانال‌های رسانه‌ای جدید در ارتباط با دنیای مجازی محسوب می‌شوند. به عنوان مثال بیش از 870 میلیون کاربران فیس‌بوک در سراسر جهان برای ورود به فیس‌بوک از تلفن همراه و تبلت‌های قابل حمل استفاده می‌کنند. در حالی که برای ورود به تویتر حدود 175 میلیون کاربر از تلفن همراه یا تبلت‌های قابل حمل استفاده می‌کنند.

سیستم دیجیتالی نه تنها رفتار پرداخت ما را تحت تاثیرقرار می‌دهد. بلکه سبب تغییر راه ما در برقراری ارتباط بامردم و شرکت‌ها شده است، تکامل فن‌آوری اطلاعات نشان دهنده تغییر زندگی انسان است. بنابراین نمی‌توان تکنولوژی تلفن همراه  را در زمینه توسعه فن‌آوری اطلاعات نادیده گرفت. با توجه به گزارش اتحادیه بین‌المللی مخابرات 90% از جمعیت جهان به شبکه‌های تلفن همراه دسترسی دارند.دستگاه‌های تلفن همراه تقریبا جایگرین رایانه‌های شخصی شده‌‌‌اند. همچنین امروزه تکنولوژی تلفن همراه جایگزین موارد دیگر هم شده است به عنوان مثال  جایگزین دوربین عکاسی برای عکس گرفتن و دستگاه‌های پخش فیلم برای پخش فیلم شده، در حال حاضر تلفن همراه در زندگی روزمره مردم نفوذ پیدا کرده است، اولین چیزی که شما در صبح از آن استفاده می‌کنید تلفن همراه است، تحلیلگران معتقدند تلفن همراه تاثیرات مثبت و منفی بر زندگی انسان دارد.

آیاامروزه زندگی بدون تلفن هوشمند را میتوانید تصورکنید؟ آیا می‌توانید در زمان تعطیلات به مقصد مورد نظرتان پنج تن کتاب همراه خودحمل کنید؟ آیامی‌توانید برای ارسال تصاویربه جای آپلود کردن تصاویر، سی دی را از طریق پست ارسال کنید؟حتی امروزه اجاره یک ویدیو آسان‌تر ازقبل شده است. تنهایک کلیک کردن جایگزین رفتن به فروشگاه دی وی دی شده است. بنابراین تکنولوژی تلفن همراه سبب بهبود زندگی مردم از جهات مختلف شده است،مردم از طریق پیام کوتاه، برنامه‌های شبکه‌های اجتماعی، تماس تصویری، تماس صوتی، هر گونه فعالیت‌های اجتماعی به یکدیگر بسیار نزدیک شده‌اند، در نتیجه آن به حفظ سلامت جسمی و روانی زمانی که اعضای خانواده دورازخانه هستند کمک می‌کند.مردم می‌توانند در اوقات فراغت خود از طریق تلفن همراه خود را سرگرم کنند، به عنوان مثال کتاب الکترونیکی بخوانند، بازی کنند در اینترنت گشت و گذار کنند.تلفن همراه خدمات جدید، برنامه‌های کاربردی فرصت‌های مناسبی برای کسب و درآمد ایجاد کرده، به عنوان مثال برنامه اینستا گرام برنامه‌ای است که اکثریت کاربران آن در ایران جهت تبلیغات شغلی از آن استفاده می‌کنند. از طریق تلفن همراه می‌توانید بیش از یک تماس تلفنی انجام دهید در صورتی که در محل کار خود حضور نداشته باشید می‌توانید از طریق تلفن همراه دور کاری انجام دهید. بنابراین تکنولوژی تلفن همراه زندگی راحت‌تری برای انسان فراهم کرده است. امروزه مردم از طریق تلفن همراه به جای روزنامه، رادیو و تلویزیون در هر زمان از وضعیت آب و هوا مطلع می‌شوند وهمچنین با استفاده از جی‌پی‌اس(GPS) از آب و هوا مطلع می‌شوند.

با این حال توسعه فن‌آوری تاثیرات منفی هم در زندگی انسان دارد، اگرچه تکنولوژی تلفن همراه زندگی راحت‌تری برای انسان به ارمغان آورده است اما سلامت جسمی و روانی کاربرانی که بیش از حد از فن‌آوری تلفن همراه استفاده می‌کنند رابه خطر می‌اندازد. کاربرانی که بیش از حد از تلفن همراه استفاده می‌کنند دچار گرفتگی عضلات انگشت ودرد در اثرتایپ پیام کوتاه،بازی کردن و شایع‌ترین عارضه التهاب تاندون‌ها می‌شوند، همچنین دچار گردن گرفتگی می‌شوند که گرفتگی گردن سبب آسیب وارد شدن به عضلات پشت بدن می‌شود، خیره شدن به اندازه کوچک متون سبب خستگی چشم، تاری دید، گیجی و خشکی چشم می‌شود درد عضلات چشم به همراه گردن موجب سر درد می‌شود،و ممکن است دچار سندروم توهم لرزش و زنگ تلفن همراه شوند که سبب ایجاد اضطراب در افراد می‌شودهمچنین کاربرانی که بیش از حد در دنیای مجازی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند ارتباطات چهره به چهره را فراموش کرده‌اند و همچنین با جستجو کردن پاسخ هر سوال در اینترنت دچار طوفان مغزی می‌شوند.

به طور خلاصه فن‌آوری تلفن همراه هم خوب و هم بد است، مهم‌ترین مسئله استفاده درست از تلفن همراه است، تنها با استفاده درست از آن زندگی مردم به زندگی راحت و سودمند تبدیل خواهد شد.