پشتیبانی و راهنمایی مشتریان مهمترین قسمت هر سایت و نرم افزار است و به طور یقین می توان گفت که ۷۰ درصد موفقیت هر سایت و نرم افزار بستگی به افراد پشتیبان و سپس مدیران فنی دارد.


همانگونه که می دانیم بهترین مشاوره ما برای ارتقا نرم افزار و هر سایت، مشتریان ما میباشند مشتریانی که به سایت و نرم افزار ما مراجعه میکنند با درخواستهایی که میدهند و با عنوان مشکلات خود باعث ارتقا نرم افزار میشوند.
یک پشتیبان خوب می بایستی به تمام سوالات و درخواستها و گلایه ها و نیازهای افراد تماس گیرنده به دقت گوش دهد و پس از راهنمایی و حل مشکل تماس گیرنده به قسمت فنی مراجعه کند و راهکاری عمومی برای حل مشکل بیابد تا فرد دیگری مشکل مشابه و یا درخواست مشابه را نداشته باشد.
در حقیقت یکی از وظایف پشتیبانی این است که مشکلات عمومی و رایج را بیابد و با همکاری تیم فنی برای حل عمومی آن راهکاری بیابند که افراد دیگری برای مسائل مشابه تماس نگیرند.
بنابراین پشتیبان وظیفه بسیار کلیدی برای ارتقا سایت و هر نرم افزاری است شاید پشتیبانی به نظر کار ساده ای است اما یک پشتیبان عالی نیاز به مهارت گفتگو و صبر و اطلاعات فنی و روابط عمومی بسیار بالایی دارد تا بتواند علاوه براینکه مشکلات مخاطبین را حل و فصل کند برای ارتقا نرم افزار نیز راهکاری بیابد.
اکثر افرادی که با پشتیبانی تماس میگیرند به دلیل اینکه در انجام کاری به مشکل برخورده اند کاملا بی حوصله هستند و پشتیبان را مقصر همه چی میدانند و با کلامی شکایتی و گلایه ای شروع به گفتن مشکلاتی میکنند که اصلا ربطی به مشکل فنی ندارد، شاید فرد حتی بگوید به خاطر اینکه اینترنت قطع شده باعث شده که از کسب و کار بیفتد و یا با همسرش به اختلاف خورده اما حاضر نیست بیان کند چه مشکل فنی به وجود آمده است و اجازه صحبت کردن به شما نمیدهد.
پشتیبان بی تجربه با تماس گیرنده وارد بحث میشود و به او می گوید به من چه که خانم شما به دلیل قطعی اینترنت از خونه رفته بیرون و یا اینکه این مسائل حاشیه ای چه ربطی به من دارد و بحث مفصل تر میشود و پشتیبان نمیتواند به خوبی از کاربر بخواهد مرحله به مرحله کار را پیش ببرد و همین باعث نارضایتی مشتری میشود.
پشتیبان با تجربه میبایست مهارت آرام نمودن فرد را با خندیدن و با پذیرفتن و حق دادن به آن داشته باشد تا هم کار خودش راحتر شود و هم کاربر سریعتر مشکلش حل شود و از شما به خاطر راهنمایی تشکر فراوان کند.

در ادامه ۷ نکته کلیدی در پشتیبانی را عنوان خواهیم نمود :

1- برقراری ارتباط واضح با مشتریان
در هنگام گفتگو تلفنی با مشتری از زبان عامیانه استفاده کنید از زبان فنی استفاده نکنید اگر پشتیبانی تلفنی دارید، عجله نکنید و کلمات را واضح و شمرده بیان کنید، تا مشتری آسانتر بتواند مشکل خود را برطرف کند.

2- به عنوان مشتریان خود صحبت کنید
هنگامی که مشتریان از طریق تیکت و ایمیل درخواست پشتیبانی میکنند خودتان را به عنوان مشتری تصور کنید تا بتوانید آسانتر مطالب را بیان کنید و جملات ساده و کوتاه به کار ببرید


3- همیشه از زبان مثبت استفاده کنید
زبان مثبت یک راه عالی برای جلوگیری از درگیری های ناگهانی ناشی از سوء تفاهم است. مشتری تماس میگیرد و میگوید سایت شما مشکل داره نمیتوانم وارد اکانت خود شوم
زبان منفی: سایت مشکل نداره مشکل از سمت شماست
زبان مثبت: "لطفا اطلاعات اکانت خود را بدهید تا مشکل را بررسی کنم وارد اکانت میشوم و متوجه میشوم مشتری اطلاعات را اشتباه وارد میکرده، لطفا مجدد اطلاعات را وارد نمایید اطلاعات را اشتباه وارد میکردید با تشکر" از کلماتی که مشتری ناراحت میشود استفاده نکیند هنگامی که با مشتری تلفنی صحبت میکنید با خنده و حس خوب صحبت کنید با توجه به اینکه مشتری شما را مشاهده نمیکند اما حس مثبت را از شما دریافت میکند و درنهایت از رضایت بیشتری نسبت به شما بهره مند میشود.

4- به شکایات مشتریان اعتماد کنید

شنیدن کلمات خشن از مشتریان همیشه نشان دهنده نگرش اشتباه آنها نیست و شکاک بودن مشتریان همیشه شکاک، نشانه ای از این نیست که چیزی اشتباه است. جهت ثابت نگه داشتن تن صدا و روند پشتیبانی،  وضعیت را کنترل کنید.، مشکل را تشخیص دهید و بر مکالمه تمرکز کنید. دریافت شکایت مشابه نشادهنده وجود مشکل در خدمات رسانی شما است آن را بررسی نمایید و حلش کنید.


5- با مشتریان مانند مردم برخورد کنید

ما پا به عرصه دنیای فناوری نهاده ایم دنیایی که حتی ارتباطات خانوادگی از دریچه فناوری شکل میگیرد تحقیقات نشان داده نصیحت مادران از طریق چت در شبکه های اجتماعی تاثیر بیشتری نسبت به نصحیت رو در رو بر فرزندان دارد

فناوری امروز ابزاری مهم ارتباطی است و نیاز است از زبان مردمی و حساسیت و توجه برخوردار باشد توجه به پیام های دریافتی مشتریان و ترغیب و پاسخ آنها برای اطمینان یافتن از حل و فصل شدن مشکل کاربر و استفاده از زبان مردمی و همدلی احساس اطمینان و وفاداری در کاربر ایجاد میکند.


6- با کمک به مشتریان به خودتان کمک کنید

خدمات شرکتهای بزرگ باید همیشه در دسترس باشد، حتی زمانی که شما نیستید. هنگامی که به درستی خدمات به مشتری داده میشود، رضایت مشتری از تیم پشتیبانی افزایش داده میشود. بنابراین فیلم آموزشی تهیه کنید سوالهای متداول و پاسخهای متداول تهیه کنید که دسترسی به آنها برای مشتری آسان باشد.

 


7- از هدایت کردن اتوماتیک استفاده کنید

"فیلتر کردن" می تواند موجب نگرانی در حوزه خدمات مشتری شود، اما به نحوی به عنوان دقیق ترین مسیر عمل میکند و مشتریان بهترین پشتیبانی ممکن را دریافت میکنند شما میتوانید کلمات کلیدی را فیلتر کنید تا سبب شود مشتریان از کلمات مناسبتر استفاده کنند.


سخن نهایی
فراموش نکنید که مشتریها در هر شرایطی دوست دارند پاسخ مشکلات خود را از زبان یک انسان بشنوند. بنابراین، بادقت به صحبتهای آن‌ها گوش دهید و با آن‌ها همدردی کنید.
اگر نمی‌توانید پاسخ مشتری را بدهید هیچ اشکالی ندارد که تماس را به بخش دیگری ارجاع دهید. همچنین، تمام مراحل حل مشکل را برای آنها توضیح دهید و آنها را در جریان امور قرار دهید.
اگر برخی مشتریها خودشان برای رفع مشکلی اقدام کردند، از آن‌ها تشکر کنید و یک کد تخفیف یا هدیه‌ی کوچک برای آن‌ها در نظر بگیرید. هیچ چیز، بیشتر از یک پشتیبانی خوب نمیتواند برای کسب و کار شما تبلیغ کند و باعث رضایت خاطر مشتریها شود.