سرمایه گذاری در بازاریابی پیام کوتاه می تواند تا حد زیادی میزان اثربخشی کمپین های بازاریابی را افزایش دهد. روزهایی که این کانال فقط برای اطلاعیه ها، تائیدیه ها و هشدارهای اس ام اسی استفاده می شد، مدتهاست که تمام شده است. امروزه بازاریابان هوشمند با استفاده از سرویس های اس ام اس برای به حداکثر رساندن نرخ تبدیل، به دست آوردن بینش مشتریان ارزشمند و جذب مخاطبان، در میان بسیاری از کاربردهای دیگر، از خدمات SMS استفاده می کنند.

طبق گزارش Nielsen، پیام های متنی بیشترین استفاده و کاربرد را در میان خدمات دیتایی در سطح جهان به خود اختصاص داده اند. بکار گیری صحیح پیام های کوتاه در هر نوعی از کسب و کار از قبیل شرکت های کوچک و یا شرکت های چند ملیتی باعث خواهد شد که مخاطب ضمن دریافت به موقع اطلاعات در عرض سه دقیقه رفتار خرید خود را به سمت برند شما متمایل کند. طبق تحقیقات به عمل آمده چنین توانایی ها و قابلیت های SMS همواره نتایج عالی را برای کارفرمایان و صاحبان بیزنس ها به همراه داشته است.

به عنوان نمونه: هنگامی که شرکت Seattle Sun Tan زنجیره ای از سالن های آمریکایی، کمپین اس ام اسی خود را راه اندازی کرد، فقط در 30 روز اول، به درآمد 200000 دلار دست یافت. این شرکت زمانی که اقدام به چنین کاری کرد حتی یک پایگاه داده موجود از شماره تلفن های همراه مشتریان خود را نداشت؛ اما تا پایان ماه این پایگاه داده را از صفر به 5000 شماره افزایش داد.


بر اساس نظرسنجی های صورت گرفته، مشتریان اس ام اس را به گونه ای ترجیح می دهند که حالت اسپم و هرزنامه را به خود نگیرد. بنابراین شما می توانید پیامک را به عنوان یک کانال ارتباطی قدرتمند در نظر بگیرید و با بازاریابی از این طریق شگفتی هایی را در کسب و کار خود رقم بزنید.

5 راهکار برای استفاده صحیح از اس ام اس

روش های نوآورانه برای استفاده از پیام های متنی
به منظور موثر بودن و فیدبک بیشتر پیام های متنی، شما باید در بازاریابی از طریق سامانه اس ام اس، خلاق باشید. در ادامه راه هایی را به شما معرفی خواهیم کرد که می توانید با استفاده از آنها خدمات اس ام اس را به عنوان یک اثرگذار بزرگ در کسب و کارتان استفاده کنید.


1. برای تقویت سایر کانال های بازاریابی خود
با استفاده از کمپین های اس ام اس به عنوان تنها یک جنبه از تلاش های بازاریابی گسترده تر می توانید پتانسیل کمپین های بازاریابی خود را تقویت کنید. از آنجایی که هر کانال بازاریابی به صورت تکی کار خود را انجام می دهد، شما می توانید آنها را با هم ادغام و ترکیب کرده و در نتیجه میزان توانایی کسب و کارتان را بالا ببرید. اضافه کردن پیام نوشتاری به استراتژی های ارتباطی دیگر به شما این امکان را می دهد تا میزان موفقیت خود را بهینه سازی کنید. علاوه بر این چنین ادغامی باعث می شود که مشتریان شما به یک بازار گسترده تر دسترسی پیدا کنند و همین موضوع باعث افزایش مشارکت آنها شده و در طول زمان منجر به ROI بالاتری می شود.


2. برای شناسایی VIC (مشتریان بسیار مهم)
همه مشتریان یکسان نیستند. بعضی از آنها ارزشمند هستند و قابل جایگزین نبوده، اما برخی دیگر چندان خوب نیستند. اس ام اس می تواند به شما کمک کند تا مشتریان اصلی خود را شناسایی کنید. آنچه که شما در این راستا باید انجام دهید طراحی مجموعه ای از پرسش های ساده است که با استفاده از سامانه پیامک کوتاه به گوشی تلفن همراه مشتریان ارسال کنید و از بازخورد آنها خواهید فهمید که چگونه و به چه اندازه به کسب و کار شما ارزش می نهند و آیا مُبلغ شما برای سایر دوستان و آشنایانشان هستند یا خیر؟ آیا کسانی را که معرفی می کنند به خاطر شرایط کاری و خدماتی شماست که تحت تاثیر قرار می گیرند یا صحبت های آنها؟ زمانی که شما مشتریان ارزشمند خود را از این طریق پیدا کردید قطعا باید میزان تلاش های بازاریابی خود را بر آنها متمرکز کنید.


3. برای اجرای مسابقات
مسابقات اس ام اس می تواند یک راه عالی برای ساخت لیست مشترکین و افزایش میزان کاربری مشتری باشد. با ارسال پیامک برای دعوت به یک رقابت که هر چیزی می تواند باشد از جمله فرهنگی، ادبی، ورزشی و... و همچنین قرار دادن این آگهی در وب سایت و صفحات اجتماعی، می توانید یک انتخاب جدید را به دست آورید که در آن افراد برای پیروزی با پاسخگویی به سوالات از طریق ارسال اس ام اس و دعوت سایر دوستان شان به این چالش، روز به روز نه تنها لیست شما را افزایش خواهند داد بلکه میزان کاربری آنها نیز افزایش می یابد. اینگونه مسابقات می تواند به افزایش آگاهی و وفاداری مشتریان و همچنین نرخ ترافیک وب سایت یا فروشگاه شما کمک کند.
اجرای یک مسابقه اس ام اسی بسیار آسان تر از چیزی است که در حال حاضر فکر شما را به خود مشغول کرده است. کافی است کمی درباره آن تحقیق و تفکر کنید. حتما به نتایج خوبی خواهید رسید.


4. به عنوان شروع کننده مکالمه
اس ام اس تنها برای تبلیغات و کوپن های تخفیف نیست. سامانه پیامکی یک راه عالی برای صحبت با مشتریان است و به جای استفاده از پیام های متنی به عنوان کانال ارتباطی یک طرفه، می توانید از آن برای شروع و حفظ مکالمه با مشترکین خود استفاده کنید. هنگام نوشتن پیامک خود، ابتدا فکر کنید که برای ایجاد یک مباحثه و مکالمه ادامه دار چطور می توانید شروع کننده باشید. اگر مهارت به خرج ندهید ممکن است تنها با یک سوال و جواب، مکالمه شما به پایان برسد.

سامانه پیامکی

پیام های متنی یک راه عمیق شخصی برای رسیدن به مشتریان است. به همین ترتیب، مهم است که به شیوه شخصی و متفکرانه برای آنها بنویسید. به عنوان نمونه افزودن نام مشتری در متن پیامک یک شروع عالی می تواند باشد.


5. برای متعهد شدن مشتریان و به دست آوردن بینش ارزشمند
آیا می خواهید بدانید که مشتریان چه فکری می کنند؟ برای به دست آوردن اینگونه اطلاعات کافی است به جهت تکمیل نظرسنجی ها با ارسال دعوت نامه هایی که ممکن است به نظرسنجی های آنلاین پیوند داده شود و یا تکمیل چند پیام متنی کوتاه، به تمامی لیست مشتریان خود یک پیام اس ام اسی ارسال کنید. به منظور ایجاد انگیزه برای رای دادن مشتریان می توانید از مشوق هایی همچون ارائه جوایز نقدی به قید قرعه و یا تخفیف در خرید، استفاده نمائید.


ارسال پیامک

نظرسنجی پیامکی می تواند به شما کمک کند تا مشتریان خود را بهتر بشناسید و تجربه مشتری را بهبود ببخشید تا بتوانید ارجحیت و رضایت مشتری را ارزیابی کنید.
توانایی اس ام اس برای رسیدن به مخاطبان هدف، آن را به یک رسانه موثر برای کسب و کارهای آنلاین و همچنین فروشگاه های خروجی تبدیل کرده است. پیاده سازی پیام های متنی، ساده، سریع و بسیار مقرون به صرفه است. استفاده از پنل پیامکی نه تنها میزان پاسخگویی مشتری را بهبود می بخشد؛ بلکه باعث می شود با افزایش ترافیک کسب و کار، شما به قدرت بیشتری در بازار رقابتی دست یابید.