دراین مقاله میخواهیم به مفهوم و تاریخچه پیامک بپردازیم. بدانیم پیامک چه کاربردی دارد و از چه طریقی به زندگی ما راه پیدا کرده است؟

در ابتدا برویم سراغ معنی کلمه پیامک (sms) :
کلمه پیامک به معنی سرویس پیام کوتاه (Short Message Service) است که امروزه به صورت مخفف پیامک (sms) بین مردم رواج دارد. پیامک ده ها سال است که در زندگی ما وجود داشته است، اما منشا این فناوری کمی فراتر از آن چیزی است که فکر می کنید.

در سال 1984، یک مهندس آلمانی به نام Friedhelm Hillebrand به همراه یکی از همکارانش Bernard Ghillebaert، کار ایجاد سیستمی را آغاز کردند که به آنها اجازه می داد پیام ها را از طریق شبکه تلفن با استفاده از استانداردهای GSM (سیستم بین المللی ارتباطات همراه) ارسال کنند. تحقیقات آنها در نهایت در دهه 1990 نتیجه داد. اولین پیامک از طریق شبکه Vodafone GSM انگلستان ارسال شد.در نهایت در دهه 2010، صدها هزار پیامک در هر ثانیه ارسال می شد.

در آن زمان فناوری به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شده ، اما یک سوال پیش میاید که بسیاری از مردم همیشه در مورد آن فکر می کردند. یعنی "اس ام اس (sms) و پیام(mms) با هم چه تفاوتی دارند؟"

همون طور که پیش تر توضیح دادیم اس ام اس مخفف عبارت Short Message Service است و رایج ترین شکل پیام متنی است که امروزه استفاده می شود. یک پیام متنی تنها به 70 کاراکتر شامل فاصله-اینتر محدود می شود. اما MMS مخفف عبارت Multimedia Messaging Service است. این نوع رسانه ای از یک پیام کوتاه است که به کاربران اجازه می دهد تصاویر، ویدیوها یا صدا را از طریق یک شبکه سلولی سنتی ارسال کنند.

قبل از اینکه برنامه های تلفن همراه شروع به استفاده از شبکه های اینترنت تلفن همراه برای ارسال فایل های بزرگتر کنند، این یک روش معمول برای ارسال تصاویر بود که به عنوان پیام های تصویری نیز شناخته میشد. در حال حاضر شما میتوانید پیام های خود را همراه با لینک تصاویر موردنظر از طریق پنل پیامکی 0098sms برای مخاطبین خود ارسال کنید و با پرداخت کمترین هزینه از طریق پیامک تصاویر خود را به اشتراک گذاشته و حتی میتوانید محصولات خود را برای سفارش گیری عرضه نمایید همچنین پنل پیامکی 0098sms قابلیت مدیریت سفارشات شما را داراست که کمک بسزایی به عرضه کنندگان تمامی محصولات خواهد کرد.


پیام ها چقدر داده می توانند ارسال کنند؟

هر پیام به زبان فارسی میتواند 70 کاراکتر را در قالب یک پیام ارسال کند در حالی که همان 70 کاراکتر به زبان انگلیسی 2 پیامک محاسبه خواهد شد. در پنل پیامکی 0098sms شما با خیال راحت میتوانید هر تعداد کاراکتر را به مخاطبین خود به طور کامل ارسال نمایید و پیام شما در صورت طولانی بودن، بریده بریده یا در قالب دو پیامک دریافت نخواهد شد.
امروزه 92 درصد از بزرگسالان تلفن همراه دارند. تقریباً سه چهارم از این صاحبان تلفن همراه به صورت روزانه پیامک ارسال یا دریافت می کنند. کسانی که با استفاده از پیام های متنی ارتباط برقرار می کنند، به طور متوسط روزانه 41.5 پیام ارسال و دریافت می کنند. این بدان معناست که هر روز میلیون‌ها پیامک ارسال می‌شود، علی‌رغم افزایش رسانه‌های اجتماعی و خدمات پیام‌رسانی مبتنی بر اینترنت. شبکه های سلولی همچنان قوی هستند. کاربران به همان روشی که در تلفن های همراه قبلی خود انجام می دادند، با تلفن های هوشمند خود ارتباط برقرار می کنند.
ارسال پیامک جز محبوبترین روشهای بازاریابی در بین مشتریان است.
مطالعات بارها و بارها نشان داده است که مشتریان ترجیح می دهند از طریق پیامک با آنها ارتباط برقرار کنند. این احتمالاً نتیجه کوتاه‌تر بودن پیامک‌ها است. طبق مطالعه انجمن صنعت ارتباطات سلولی، مصرف کنندگان به پیامک اعتماد بیشتری دارند. و 93% از مصرف کنندگان پیامک را محیط ارتباطی قابل اعتمادتری می دانند. این نتیجه این است که کاربران پیام‌های هرزنامه کمتری نسبت به دریافت ایمیل‌های هرزنامه دریافت می‌کنند. مشتریان بیشتر از ایمیل ها به پیامک اعتماد دارند و تمایل بیشتری برای تعامل با پیام های متنی دارند. شاید این به خاطر سابقه طولانی و ثابت این فناوری در ارائه سریع پیام های کوتاه، مختصر و مهم باشد.

کاربران ارتباط نزدیک‌تری با پیام‌های متنی نسبت به ایمیل‌ها دارند، زیرا احساس می‌کنند شخصی‌تر است و فوراً در دسترس است. همه ایمیل های کاری خود را در تلفن خود ندارند و هرکسی ایمیل های شخصی خود را به محض ورود به دستگاه خود چک نمی کند. با این حال، پیام‌های متنی باعث ایجاد ارتباط در یک لحظه می‌شوند. به همین منظور پنل پیامکی 0098sms باعث پیشرفت کسب و کار شما و کسب اعتماد بیشتر از مخاطبین شما خواهد شد.


در ادامه به ویژگی های پنل پیامکی 0098sms میپردازیم که ارتباط و ارسال پیام رو برای ما آسانتر کرده است.

1. ارسال پیام انبوه (استان-شهر-منطقه)
2. پیامک دو طرفه (ارسال و دریافت پیامک)
3. شماره مجازی اختصاصی
4. ارسال از طریق سایت و وب سرویس
5. دفترچه تلفن مجازی برای ثبت مخاطبین
6. ارسال پیامک خودکار برای تبریک تولد و ازدواج

با گذشت زمان زیادی از کشف پیامک، ارسال پیامک هنوز یکی از محبوب‌ترین اشکال ارتباطی در این عصر دیجیتال است. 90 درصد پیامک ها در عرض سه دقیقه پس از دریافت متن باز می شوند. باید یاد بگیریم که چگونه از پیامک های سازمانی در مقیاس بزرگ استفاده کنیم و با استفاده از این 6 ویژگی قانع کننده، ارتباط خود را حفظ کنیم.
1. ارسال پیام انبوه (استان-شهر-منطقه) با سرویس پرمصرف و پریمیوم، پخش اس ام اس مقادیر زیادی پیام متنی را در یک زمان ارسال می کند. با نرخ های تحویل سریع و عملکرد با کیفیت، کسب و کارها می توانند صدها و هزاران پیام تلفن همراه را تنها با کلیک یک دکمه ارسال کنند. در پنل پیامکی 0098sms شما امکان ارسال پیامک از طریق کدپستی- منطقه - نقشه و حتی به اصناف مورد نظر را دارید که این ویژگی کمک بسزایی در معرفی مجموعه شما در محدوده اطرافتان خواهد کرد.

2. پیامک دو طرفه (ارسال و دریافت پیامک) ارتباط با مشتریان خود سطح دیگری از خدمات برتر را اضافه می کند. نه تنها به مشتریان هشدارها و اعلان‌های پیامکی ارائه می‌کند، پیامک‌های دو طرفه، گفتگوی بین فرستنده و گیرنده را باز می‌کند. این ویژگی را می توان برای پشتیبانی، بازخورد یا فقط یک چت خوب برای شناخت بهتر مشتریان خود استفاده کرد. یکی دیگر از امکانات پنل پیامکی 0098sms، ارسال و دریافت پیامک روی خطوط اختصاصی شما در هر ساعت از شبانه روز است که نقش مهمی در کسب و کار های انلاین با فعالیت 24 ساعته دارد.

3. شماره مجازی اختصاصی داشتن شماره اختصاصی خود برای تماس با مشتریان، یک تماس شخصی محسوب میشود که به راحتی قابل تشخیص است، یک شماره اختصاصی نیز خصوصی است و برای کسب و کار شما شخصی سازی شده است. که در سامانه پیامکی 0098sms شما میتوانید یک خط اختصاصی به صورت رایگان دریافت نمایید و یا خط اختصاصی خود را، به سلیقه خودتان تهیه نمایید.

4. ارسال از طریق سایت و وب سرویس در کنار استفاده از پلتفرم پخش پیام کوتاه، ادغام های SMS API نیز برای افزایش مقیاس سیستم های موجود و ارائه خدمات پیام کوتاه از طریق پلتفرم دیگری در دسترس هستند. افزونه‌های پیامکی طیف وسیعی از ویژگی‌ها را از عملکردهای خودکار ساده و قابل دسترس تا برنامه‌های تخصصی و سفارشی ارائه می‌دهند. طیف انعطاف پذیری از راه حل های ارتباطی آماده و سفارشی ساخته شده که می تواند به فرآیندهای فعلی شما اضافه شود و ارتباط شما را با مشتریان از طریق سایت مستحکم تر کند. پنل پیامکی 0098sms در بخش وب سرویس با ارائه افزونه های شخصی سازی شده برای کاربران پنل، کار را بری کاربران خود تسهیل بخشیده و کاربران بدون تنظیم پترن به راحتی میتوانند پنل خود را به سایت یا نرم افزار حسابداری متصل و در کسری از ثانیه پیام های خود را ارسال نمایند.

5. دفترچه تلفن مجازی برای ثبت مخاطبین زمانی که از پخش پیامک برای اهداف بازاریابی، اعلان‌ها یا احراز هویت (otp) استفاده میکنید، همه گیرندگان باید اطلاعات تماس خود را برای دریافت پیام‌های متنی ارائه کنند. مرتب‌سازی مخاطبین به گروه‌ها و فهرست‌ها، بسته به اولویت‌ها و مشخصات جمعیتی به شما این امکان را می‌دهد که پیام‌های مناسبی را که آنها در آن شرکت کرده‌اند ارسال کنید. یکی دیگر از مزیتهای پنل پیامکی 0098sms ایجاد گروه مخاطبین خودکار از طریق لینک یا QRcode است که کاربران میتوانند با به اشتراک گذاری لینک شخصی خود به مخاطبین اطلاعات انها از جمله نام و شماره و تاریخ تولد انها را دریافت نمایند و پنل به صورت خودکار تمامی اطلاعات دریافتی را در غالب یک گروه برای شما ذخیره کرده تا در صورت نیاز برای گروه تشکیل شده پیام ارسال نمایید. همچنین در برای افرادی که مراجعه کننده بسیاری دارند، پنل به صورت اختصاصی QRcode طراحی میکند که میتوان ان را چاپ کرده و در معرض نمایش مراجعه کنندگان قرار دهند تا با اسکن ان مراجعه کنندگان مشخصات خود را ثبت نمایند تا پنل به صورت خودکار مشخصات انها را در دفترچه تلفن شما در غالب یک گروه ذخیره نماید تا به راحتی بتوانید برای مراجعه کنندگان در ان تاریخ ارسال گروهی انجام دهید.

6. ارسال پیامک خودکار برای تبریک تولد و ازدواج با کمک سیستم‌های آنلاین و پنل پیامکی 0098sms، می‌توانید به طور خودکار برای گیرندگان مورد نظر در یک زمان برنامه‌ریزی‌شده و از پیش تعیین‌شده یا حتی زمانی که با استفاده از یک کلمه کلیدی خاص پاسخ می‌دهند، پیامک ارسال کنید. پنل 0098 با امکان تنظیم و ارسال خودکار متون تبریک (تولد و ازدواج) و همچنین منشی فعال پیامکی میتواند باعث صرفه جویی در زمان و هزینه شود.
منشی فعال پیامکی
به جای اینکه منتظر پاسخ باشید و سپس پاسخ مربوطه را ارسال نمایید، می توانید کلمات کلیدی را در غالب یک کد تنظیم کرده و پاسخ ها را فعال کنید. برای مثال، یک مرکز پزشکی، یک روز قبل از هر قرار ملاقات، یک پیام یادآوری (پیامک) ارسال می‌کند و از گیرنده می‌خواهد برای تأیید رزرو خود «بله» یا برای لغو رزرو «نه» پاسخ دهد. پس از پاسخ، کلمه کلیدی، یا "بله" یا "خیر"، پاسخی مانند "از پاسخ شما متشکرم" برای کاربر ارسال شود