این مقاله تاکنون بار مشاهده شده استخیلی از حرف‌ها و خواسته‌ها را نمی‌توان گفت اما می‌توان به‌ صورتی متنی از طریق پیامک و یا اس ام اس بیان نمود. امروزه پیامک و اس ام اس نقش بزرگی در ارتباطات ما بازی می‌نماید. بنابراین بسیار مهم می‌باشد تا با آداب و ادبیات ارسال پیامک آشنا شویم.

پیامک و یا اس ام اس این اجازه را به فرد می‌دهد تا در برابرمحتوای پیام تصمیم‌گیری دقیق‌تری صورت گیرد و جواب بهتری را به ارمغان آورد به‌ شرطی که هوشمندی و رعایت آداب و ادبیات در آن رعایت شود.

امروزه افراد جامعه  با مشغله کاری که دارند قادر به‌ جوابگویی تمام تماس‌های خود نیستند، یا با بی‌حوصلگی و گارد خاصی جواب تماس‌های مکالمه را می‌دهند اکثر مکالمات آن طور که تماس گیرنده ازش انتظار دارد پیش نمی‌رود هر چند که با انرژی فراوان و شوق و ذوق تماس گرفته است اما در مقابل با صدای خسته‌ای، بی‌حوصلگی و گارد خاصی مواجه می‌گردد، بنابراین دوران گفتگو کلامی تبدیل به گفتگو نوشتاری شده. خیلی از زمان‌ها شده که در شبکه‌های اجتماعی در حال ارسال پیام هستید و تلفن شمازنگ می‌خورد برخی تماس را سایلنت و رد می‌کنید و به ادامه چت خود می‌پردازید وبرخی هم با بی‌حوصلگی جواب می‌دهید و یا به دنبال راهی هستید تا از ادامه‌ گفتگو فرار کنید و به ادامه چت خود برسید.

همچنین امروزه ما در طول روز از شخصیت‌ها و ماسک‌ها مختلفی و گاردهای متفاوتی برای پیشبرد اهداف خود استفاده می‌نماییم در طول روز چندین بارچهره عوض می‌کنیم در ساعاتی از روز می‌خندیم  ودر ساعاتی از روز عصبی هستیم به همین دلیل جواب‌های نامناسب در یک گفتگو تلفنی شکل می‌گیرد همین عوامل باعث شده که بیشتر گفتگوهای تلفنی باعث رنجش تماس گیرنده شود چون انتظار شنیدن برخی از پاسخ‌ها را ندارد.

عادت تماس و حرف زدن جای خود را به نوشتن و چت داده

پس بهتر است تا آداب و ادبیات مخصوص ارسال پیامک را بیاموزیم

اگر می‌خواهید با فردی تماس بگیرید، موضوع و درخواستی رابا آن درمیان بگذارید بهتر است ابتدا توسط پیامک از آن وقت بگیرید

به پیام زیر توجه نماید:

"سلام  من نازنین هستم ممکن یه وقتی جهت مکالمه به من دهید تا با شما تماس بگیرم "

"سلام من نازنین هستم از آژانس سفرهای رویایی از آنجا که می‌دونم شما در روز مشغله زیادی دارید نخواستم بدون وقت قبلی با هاتون تماس بگیرم به همین خاطر ابتدا بهتون پیامک دادم تا اگر وقت دارید در مورد یک سفربسیارعالی با شما صحبت کنم در صورت تمایل لطفا ساعت و تاریخی که تمایل دارید با شما تماس بگیرم را به شماره 30005966 پیامک نمایید تا با شما تماس بگیرم "

در پیام اول برای خواننده موضوع و دلیل تماس مشخص نشده وخواننده فکرهای متفاوتی در سر خود می‌گذارند اما در پیام دوم خواننده پیام با آگاه شدن ازموضوع راحت‌تر می‌تواند اعلام ساعت جهت تماس نماید.

پیام اول برای فردی که شما و شماره ارسال شده پیام را کاملا می‌شناسد مناسب می‌باشد و پیام دوم برای فرد ناشناس که شناختی نسبت به شما ندارد مناسب می‌باشد

در پیام‌ها سعی نمایید با کلمات و صفات مناسب توجه وانگیزه  فرد را جلب نمایید. و موضوع را کاملا مشخص نمایید.

در پیام‌ها همیشه از کلمات مثبت استفاده نمایید.

حس احترام پذیری‌، در پیام‌ها و اس ام اس‌ها خود سعی نمایید که حس احترام‌پذیری در فرد را افزایش دهید

ارزش افزوده برای فرد،  سعی نمایید محتوای پیام شما حاوی متن با ارزشی باشد که با خواندن آن فرد به ارزشی دست یابد و یا چیز جدیدی را در رابطه با سلامتی و یا فعالیت شغلی و یا آرامش و لذت خود بیابد همچنین پیام‌ها قدرت آموزش‌پذیری زیادی را دارند و افراد از خواندن آن‌ها تاثیر زیادی می‌گیرند همانند:

"حتی 5 دقیقه ورزش در روز می تونه سلامتی شما را تضمین نماید ورزش یادت نره"  

- سعی نمایید پیام تان کوتاه باشد و حوصله خواننده را سرنبرد

کاربرد شکلک‌ها در پیام‌ها:

شکلک‌ها خنده‌ها، گریه‌ها، هیجان‌ها و شوق و انگیزه‌ها وتعجب‌ها و .... در پیام‌ها بسیار موثر می‌باشد و به شما در نوشتن و بیان احساساتان کمک می‌نماید. 

امروزه مادران هوشمند با فرزندان خود با پیامک ارتباط بهتری برقرار می‌نمایند و با ارسال پیام‌های عاطفی همانند مواظب خودت باش و برخی متن‌های مادرانه و فرزندانه به مراقبت از فرزند و یا آموزش آنان می‌پردازند

بسیاری از والدین هوشمند ساعاتی از روز که فرزندانشان بیروناز خانه هستند و آنها نگرانند  با پیام‌های دلنشین، مثبت، تشویق کننده و هوشمند همراه فرزندشان می‌شوند همانند

"عزیزم خوش می‌گذره همه چی خوبه مواظب خودت باش من و پدرت داریم تلویزیون می‌بینیم یه برنامه‌ای در رابطه با خطرات کشیدن سیگار گذاشته

امیدوارم که بهت خوش بگذره مواظب خودت باش "

همچنین پیامک در ارتباطهای عاطفی و زوج‌ها نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند فرد می تواند با ارسال پیام‌های خود به طرف مقابل عقاید و خواسته‌های خود را به صورت غیر مستقیم عنوان نماید.

به طور مثال با ارسال پیام‌های مربوط به سفر و مزایا یک مسافرت و تاثیر آن در زندگی‌شان می تواند به طرف مقابل خود بفهماند که سفر می‌تواند به ارتباط‌مان رنگی ببخشد

ویا با پیام‌ها و اس ام اس‌هایی با موضوع و محتواهای احترام‌گذاری نیاز خودش را نسبت به توجه و احترام گذاری در فرد افزایش دهد.

 

سامانه پیامک www.0098sms.com   

جهت ورود به سامانه بر روی www.0098sms.com  کلیک نمایید.