قدرت بازاریابی اس ام اس در کسب و کارها

همه کمپین های بازاریابی اس ام اس از لحاظ نوع استفاده ای که کارفرمایان از آنها می کنند، یکسان نیستند. برخی از شرکت ها بازاریابی اس ام اس را به استراتژی کسب و کار خود تبدیل کرده اند و برنامه های تبلیغاتی خود را بر مبنای همان بنا کرده اند اما در مقابل شرکتهایی نیز هستند که بازاریابی از طریق راهبردهای اس ام اس را به عنوان یک پروژه جانبی و مکمل پلت فرم های مکتوب خود، مورد استفاده قرار می دهند.
اگر شما در حال حاضر از بازاریابی اس ام اسی استفاده می کنید یا به فکر استفاده کردن از آن در برنامه های کاریتان هستید، در اینجا چندین نکته و پیشنهاد در مورد چگونگی به حداکثر رساندن موفقیت تان ارائه می دهیم که می توانید از آنها بهره ببرید.

1. یک تیم بازاریابی قوی مختص اس ام اس ایجاد کنید.
برای داشتن کمپین های بازاریابی اس ام اسی بزرگ و موفق نباید از روش DIY در بیزنس خود استفاده کنید. شما برای داشتن حداکثر توان به متخصصان ماهر نیاز دارید، کسانی که بتوانند نیازهایتان را درک کرده و در برآورده کردن آنها به شما صادقانه کمک کنند. شما به کارشناس های زیر نیاز خواهید داشت:
کارشناس برنامه بازاریابی اس ام اس، متخصص خرده فروشی، طراحان خلاق دیجیتال، کارشناسان رسانه های اجتماعی، متخصص تبلیغات، ROI و تحلیلگر بودجه و ... .
همانطور که می دانید برای بهتر شدن روند کار در هر مجموعه ای نیاز به هماهنگی بین افراد مجموعه و متخصصان امر وجود دارد. تیم بازاریابی هر شرکتی نیاز به کار بسیار دقیق و مکرر در مورد برنامه ها، استراتژی ها و اجراها دارد. از آنجایی که تهیه جدول زمان بندی برای فرایندهای اس ام اس سریعتر آماده می شود، هر اندازه تیم بازاریابی اس ام اس شرکت شما کامل تر باشد، مزایایی که از استراتژی های بازاریابی اس ام اسی نصیب شما خواهد شد بیشتر و در نتیجه موثرتر خواهد بود.


2. مشتری خود را بشناسید.
برای اندازه گیری موفقیت پیام های متنی خود از برنامه CRM (مدیریت ارتباط با مشتری) استفاده کنید.
با تجزیه و تحلیل تاریخچه خرید و آمار جمعیت مبتنی بر مکان، شما می توانید پیام های اس ام اسی خود را متناسب با نیاز مشتریان ارسال کنید.
به طور مثال اگر شما فروشگاه لوازم آرایشی دارید، برنامه تخفیف های کرم ضد چین و چروک خود را برای افراد بیست ساله نفرستید؛ چون آنان به این کرم نیازی ندارند و در نتیجه هزینه شما به هدر خواهد رفت.

سبنابراین با تقسیم بندی مشتریان خود در گروه های هدفمند می توانید بهترین ارسالها را داشته باشید. برای فروش های عمومی و تبلیغاتی که هر کسی می تواند از آن استفاده کند می توانید از ارسال پیامک گروهی استفاده کنید.


3. پیام ها را به صورت واضح بنویسید.
نکته: در نظر داشته باشید که برای بیان هدفتان تنها 160 کاراکتر در اختیار دارید. بایستی با بررسی متنی که برای ارسال آماده کرده اید، اطمینان حاصل کنید که پیام شما روشن و مختصر است و به زبان ساده نوشته شده است.
به یاد داشته باشید که از شکلک ها و علامت های نامتعارف در نوشتار خود استفاده نکنید. همچنین از پیام های بی انتها نیز پرهیز کنید.

یک نمونه از این گونه پیام ها بدین صورت است که: مشتریان را به خرید ویژه محصولی دعوت کنید اما زمان پایان آن فروش ویژه را بیان نکنید. نتیجه این می شود که مشتری هیچگونه نظری در ارتباط با مهلت نهایی خرید خاص را نخواهد داشت و احتمال دارد که تصور کند زمان بیشتری برای انجام آن دارد و به همین دلیل با به تاخیر انداختن آن، فرصت را از دست داده و شما هم متضرر خواهید شد.

بنابراین بهتر است با دادن یک تاریخ خاص، زمانی که فروش به پایان می رسد که همان تاریخ انقضا اس ام اس می باشد، تکلیف مشتریان را مشخص کنید. با این کار احتمال بیشتری وجود دارد که آنان اقدام به عمل کنند؛ زیرا شما به آنها اطلاعات و انگیزه کافی را داده اید.


4. از دکمه های دعوت به عمل استفاده کنید.
استفاده از دکمه های دعوت به عمل در متون بازاریابی اس ام اسی باعث افزایش مشارکت مشتریان خواهد شد. مشارکت مشتریان یعنی ارزش گذاری به پیامک ارسالی، خواندن متن اس ام اس، تعامل با شما و عمل بر آنچه که در اس ام اس پیشنهاد شده است
در زیر چند نمونه از پیامک هایی که در این حیطه توانسته اند کارساز باشند عنوان می کنیم:

• "اینجا کلیک کنید"
گاهی اوقات شما فضای کافی برای بیان تمامی مطالب و اطلاعاتی که مشتری به آن نیاز دارد را درون یک متن اس ام اس ندارید.
شاید شما میزبان یک رویداد هستید و می خواهید با استفاده از یک پیوند، مشتریان خود را به صفحه اصلی وبسایت هدایت کرده تا جزئیات بیشتری را به آنان ارائه دهید.
در این حالت ها، یک دکمه "اینجا کلیک کنید" یک پیوند به جزئیات لازم را فراهم می کند.

• "ارائه متن رای گیری"
با ارسال اس ام اس مشتریان خود را در رای گیری در ارتباط با شرایط خدمات، کیفیت محصول، قیمت ها و سایر موارد مربوط به کسب و کارتان، شرکت دهید.

• "خرید در لحظه"
اگر بر اساس آمارهای به دست آمده می دانید که یک مشتری به طور معمول یک محصول خاص را خریداری می کند، می توانید پس از متن پیامک تبلیغاتی خود یک گزینه "خرید محصول" برای خریدی آسان تر برای مشتری خود فراهم کنید.

پیامک تبلیغاتی
5. تمرکز بر بهترین مشتریان
بهترین مشتریان شما کسانی هستند که وفادار هستند، به طور مرتب از شما خرید می کنند، به شما بازخورد می دهند و مارک تجاری تان را به دوستان و خانواده خود معرفی می کنند و در ارتقاء برندتان سهیم هستند.
استراتژی هوشمند این است که این حلقه مشتری (نفوذگر) را شناسایی کرده و وقت و منابع بیشتری را برای آنها اختصاص دهید.
مهم نیست که فعالیت شرکت شما از چه نوعی است. شما می توانید مزایای کمپین اس ام اس خود را با اختصاص دادن زمان به ایجاد پیام های موثر، تجزیه و تحلیل جمعیتی مشتریان خود، سرمایه گذاری در یک تیم بازاریابی فروش اس ام اس و تبلیغ کمپین تبلیغاتی خود در رسانه های اجتماعی، به حداکثر توان برسانید.