همانطور که اکثر بازاریابان دیجیتال مدرن نیز تایید می کنند، تلفن همراه در حال رشد بی نظیر در دنیای جهان دیجیتال است. مردم در سراسر جهان به طور فزاینده ای به دستگاه های تلفن همراه خود برای وب گردی، استفاده از برنامه های مختلف و...، متکی هستند.

موسسه Gartner، ابر قدرت موسسات تحقیقاتی، در اوایل سال گذشته در اعلامیه مطبوعاتی عنوان کرد که: " فروش جهانی گوشی های هوشمند به کاربران در سه ماهه اول سال به 349 میلیون دستگاه رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن به میزان 3.9 درصد افزایش فروش داشته است. از طرفی فروش گوشی های هوشمند 78 درصد فروش کلیه تلفن ها را نیز به خود اختصاص داده است."


استفاده از تلفن همراه در این ابعاد و اندازه یک فرصت بزرگ برای بازاریاب ها فراهم می کند تا با استفاده از یکی از مهمترین روش های در دسترس یعنی تکنولوژی بازاریابی هوشمند اس ام اس (خدمات پیام کوتاه)، در مسیر رسیدن به مشتریان هدف خود قرار گیرند.


اس ام اس یکی از محبوب ترین روش های برقراری ارتباطات امروزی است و همواره در حال سیر صعودی است. در حقیقیت بیش از 2.4 میلیارد نفر در سراسر جهان پیامک ارسال می کنند و هر روز بیش از 18.7 میلیارد متن اس ام اسی ارسال می شود. از این میلیاردها پیام اس ام اس، بیش از یک سوم از متخصصان کسب و کارها اذعان داشته اند که حتی نمی توانند در یک تایم 10 دقیقه ای گوشی را کنار گذاشته و پیامی برای ارسال و یا پاسخ دادن نداشته باشند. حال شما تصور کنید که چه چیزی می تواند برای مشتریان تلفن همراه محوریت داشته باشد؟


به دلیل دسترسی بی نظیر SMS به مشتریان هدف، بازاریابان باید دقت بالایی در نوع پیامک های ارسالی خود با توجه به دانش و علم بازاریابی که دارند، به خرج داده و پیام های متنی را خلق کنند که با توجه به داده ها و استراتژی های راهبردی خود بالاترین میزان تاثیرگذاری را بر مخاطب داشته باشند.


برندها قادر هستند با مشتریان خود در هر جایی از جهان و در هر ساعتی از طریق یکی از محبوب ترین کانال های ارتباطی که همانا پنل ارسال اس ام اس است، ارتباط برقرار کنند. این سطح از دسترسی با چنین قدرتی نیاز به دقت مدیریتی بالایی دارد.بازاریابی از طریق تلفن همراه به ویژه بازاریابی پیام کوتاه، زمانی که به تعامل با کاربران پرداخته و در زندگی روزمره آنها ادغام شود در نهایت منجر به خرید نیز خواهد شد و این میزان بالایی از موفقیت را نشان می دهد.اما آنچه که بسیار مهم است که بازاریابان می باید به آن توجه ویژه داشته باشند این است که:


با توجه به این سطح مستقیم و شخصی که در استفاده از پنل های پیامکی وجود دارد، باید مراقب باشید که پیام های مفید و مرتبط را برای ارسال انتخاب کنید؛ چرا که در غیر اینصورت در معرض خطر از دست دادن مشتریان خود در دراز مدت قرار خواهید گرفت.

راهکارهایی در خصوص نحوه بازاریابی از طریق اس ام اس

در اینجا چند نکته برای اینکه چگونه می توانید بهترین نتیجه ممکن را از بازاریابی اس ام اسی خود به دست آورید، ارائه می دهیم.


• گسترش پیام های خودکار

به طور میانگین یک روز در هفته، یک برنامه برای دانلود و امکان یک خرید اولیه از طریق پیام کوتاه اس ام اسی را برای کاربران خود فراهم کنید.
در طول این دوره هفت روزه مهم، با گسترش پیام های اتوماسیون از طریق ایمیل، اطلاعیه های ترغیب و پیامک های درون برنامه ای، برای تشویق مخاطبان به تعامل با برنامه های ارسالی بر روی تلفن همراه شان استفاده کنید. انجام این کار به شما کمک خواهد کرد تا اولین خرید وتعامل مخاطبان را افزایش دهید.
به عنوان مثال: اگر یک مخاطب بر اساس اطلاعیه های ترغیب دست به انتخاب بزند، در آن صورت ارسال یک ایمیل نه تنها باعث خواهد شد که مارک و برند شما در ذهن او باقی بماند؛ همچنین به شما کمک خواهد کرد تا اطلاعات بیشتری درباره مشتری به دست آورده و بتوانید محتواهای مناسب تر و مربوط تری را برای ارائه به آنها فراهم کنید.


• ارائه پیشنهادهای ارزشمند
هنگامی که یک کاربر به شما اجازه می دهد از طریق اس ام اس، پیام های متنی خود را به او ارسال کنید، در اصل دسترسی به یکی از خصوصی ترین متعلقاتش را به شما عطا می کند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که پیامک های ارسالی شما یک پیشنهاد مثبت و ارزشمند برای مصرف کننده دارد؛ درغیر اینصورت خطر رها شدن شما از سمت آنها با پیام های بی ارزش، وجود دارد.
همانطور که می دانید پیام های اس ام اس دارای نرخ آزاد 98 درصد هستند و شما با اطمینان از اینکه خریدار می داند که برند شما چه چیزی را ارائه می دهد، می توانید میزان مشارکت آنها را افزایش دهید.

• اشتغال و درگیری هدفمند از طریق تلفن همراه
برای اطمینان از بازاریابی اس ام اس، هدفمند کردن مشتریان بسیار سودمند است.شما باید هدایت اس ام اس های ارسالی را با دقت و تیزبینی بررسی کنید چراکه پیام های ارسالی در حجم بزرگ و البته ناموفق ممکن است آسیب جبران ناپذیری در روابط مصرف کننده با شما ایجاد کند. از طریق راه حل های اتوماسیون داده محور، می توانید قبل از ارسال با حذف شماره های نامعتبر و تکراری و... میزان بهره وری بودجه را به حداکثر برسانید.
 
• تست محتوا و زمان بندی
نه تنها بررسی و تست محتوا بلکه زمانبندی تحویل پیام نیز برای اطمینان از عملکرد کمپین های بازاریابی اس ام اس حائز اهمیت است.. از طریق گزارش پیام کوتاه در زمان واقعی، شما می توانید کمپین های بازاریابی اس ام اس خود را به صورتی که رخ می دهند، دنبال کرده و سطح عملکرد پیامک های ارسالی را مدیریت کنید.
می توانید محتوای اس ام اس و زمانبندی ارسال را آزمایش کرده و بهینه سازی کنید. سپس دوباره آزمایش کنید تا متوجه شوید که چه پیام هایی از پنل اس ام اس به مشتریان خاص ارسال می شود. گیرندگان چه واکنشی در قبال پیام اس ام اسی شما از طریق کلیک، تبدیل و یا لغو پیام نشان می دهند و چه زمانی این رخدادها رقم می خورد.

روشهای بازاریابی اس ام اسی
 
• نکته نهایی
اس ام اس امکان دسترسی فوری به مشتریان را فراهم می کند. با افزایش محبوبیت تلفن همراه، رقابت بازاریابی پیام کوتاه در به دست آوردن محبوبیت خاص در حال افزایش است. با تمرکز بر برنامه های اس ام اس بسیار موفق و جذاب، شما هم می توانید برای ایجاد وفاداری و حفظ مشتری، به صورت آفلاین وآنلاین و بدون توجه به مکانی که مشتری در آنجا مستقر است، تلاش های خوب و موفقی داشته باشید.