در بررسی های انجام شده در انواع روشهای تبلیغاتی، SMS با بالاترین درصد (98%) در جایگاه اول پیام های متنی تجاری قرار گرفته است. این آمارها نشان می دهد که اس ام اس در میان ساده ترین، مقرون به صرفه ترین و موثرترین روش های کسب درآمد، جایگاه خود را در بین مشتریان قدیمی و جدید حفظ کرده است؛ ضمن اینکه نسبت به سایر روشهای تبلیغاتی متنی افزایش ROI (نرخ بازگشت سرمایه) بیشتری مشاهده می شود.

اگر شما با وجود تلاش های بسیار از طریق بازاریابی اس ام اسی نتوانسته اید مخاطبان زیادی جذب کنید؛ حتما مسیر را اشتباه رفته اید. صرفه نظر از اینکه حیطه بیزنس شما چقدر بزرگ و تاثیرگذار است؛ باید بتوانید در زمینه های جدید و مهیج مربوط به کسب و کارتان با پیام های متنی مخاطبان را به سمت خود جذب کنید. از آنجا که شما تنها کسی نیستید که از این طریق نتوانسته اید به موفقیت برسید، ما لیستی از اشتباهات رایج که ممکن است شما هم از آنها استفاده کرده باشید را عنوان می کنیم تا با آگاهی از آنها بتوانید برنامه تبلیغاتی خود را تغییر داده و در مسیر درست از آن استفاده کنید.
6 دلیل عدم موفقیت استفاده از سرویس های پیام کوتاه در بیزنس ها
 
▪ عدم خلاقیت
درست است که 60 درصد از جمعیت جهان دارای یک تلفن همراه هستند، اما این چیزی نیست که بتواند بازاریابی از طریق SMS را به عنوان یک روش موثر معرفی کند. آنچه که باعث ایجاد یک بازاریابی پیامکی موفق می شود و نرخ مشاهده پیام را بالا می برد، نوع متون و نگارشی است که در محتوای اس ام اس بکار برده می شود. به بیان دیگر متن پیام های شما دارای عناصر اصلی و اساسی برای جذب مخاطب است.

یک اس ام اس عالی و کاربردی ضمن رعایت اهمیت یکسان به سبک و محتوا، باید به صورت مختصر، مفید و جذاب باشد تا از این طریق بتواند در ذهن کاربر نفوذ کند. رعایت این موارد در غالب استفاده از نهایت 160 کاراکتر است. بنابراین برای دریافت بهترین نتیجه، تعامل بین رویکرد خلاق و محدودیت کاراکترها باید رعایت شود.


پیام ارسالی شما باید در مرحله اول توجه کاربر را جلب کند و سپس پیشنهادی را ارائه دهد که به راحتی نتوان آن را رد کرد. اینکار نیاز به خلاقیت و تمرین دارد. با ممارست در نوع نوشتن می توانید به بهترین نتیجه ممکن دست یابید. بسیاری از شرکت ها از پیام های متنی علاوه بر جنبه های تبلیغاتی آن، برای ارسال سفارش ها و اعلان های وضعیت تحویل نیز استفاده می کنند. گرچه این نوع کاربری هم موثر خواهد بود اما داشتن ایده های خلاقانه در تبلیغات نیز ضروری است.


▪ اشتباه در زمان ارسال اس ام اس
در میان تمام کانال های ارتباطی که پیام ها را در زمان واقعی ارسال می کنند، اس ام اس همچنان سریع ترین است. بعضی از مخاطبان هدف همیشه آنلاین هستند؛ اما مطمئنا نه همه آنها. از طرف دیگر تعداد کاربران تلفن همراه بیش از تعداد کاربرانی هستند که در 24 ساعت شبانه روز به اینترنت دسترسی دارند. به این ترتیب پیامک های متنی تجاری قادر خواهند بود که میزان بهره وری را بالا ببرند؛ اما آیا درهر زمانی برای ارسال اس ام اس می توان اقدام کرد و به نتیجه دلخواه رسید؟

برای ارسال برخی از پیام ها باید از روش های هوشمندانه ای استفاده کنید. به گفته کارشناسان یک شب قبل از روز موعود و بزرگی که در پیش دارید؛ پیام خود را ارسال کنید. به طور مثال اگر شما یک رویداد تبلیغاتی را برنامه ریزی کرده اید مانند تخفیف گروهی در فروشگاه تان یا یک جشن و برنامه قرعه کشی و... بهترین روش این است که یک هفته قبل از طریق ایمیل به مخاطبانتان اطلاع رسانی کرده و پس از آن یک روز قبل از روز برگزاری با ارسال یک پیام اس ام اس ماجرای فردا را یادآوری کنید.

این ترفند برای ایجاد یک احساس بلاواسطه بسیار تاثیرگذار است. اگر آنها در مورد پیشنهاد شما مشتاق بوده باشند پیام شما باعث خواهد شد که در لیست کارهای روزانه قرار داده شوید. بنابراین اس ام اس برای یادآوری یک رویداد برنامه ریزی شده لازم است و در صورت نیاز می تواند در متقاعد کردن مشتری در لحظه تصمیم گیری نقش داشته باشد.
 
ارسال پیام های زیاد که حالت اسپم به خود بگیرد.
همانطور که حضور کمرنگ می تواند باعث فراموش شدن شما از ذهن مخاطب باشد، اظهار وجودهای زیاد و بی دلیل نیز می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. بنابراین آنچه که عاقلانه به نظر می رسد حضور مطلوب و بجا است که می تواند بهترین نتیجه ممکن را رقم بزند.با حفظ کیفیت پیام های خود در نظر داشته باشید که بیش از یک بار در هفته برای مخاطبانتان مزاحمت ایجاد نکنید.

پیامهای تبلیغاتی مسدود شده

با رعایت این نکته اطمینان داشته باشید که آنان پیام های شما را حفظ کرده و مطالعه می کنند؛ ضمن اینکه درصد فروشتان به مراتب بالاتر خواهد رفت.
 
▪ تناقض
از آنجا که اس ام اس به طور مستقیم بر روی شماره تلفن همراه افراد دریافت می شود و در واقع حالت نفوذی دارد، یک راه تبلیغاتی موثر قلمداد می شود. اینگونه پیام های تبلیغاتی جزء اطلاعاتی نیست که همه افراد دوست داشته باشند که در گوشی خود حفظ کنند. بنابراین آنچه که شما باید انجام دهید این است که بتوانید اعتماد مخاطب را جلب کرده و او را مایل به تصمیم گیری برای حفظ شما در لیست مخاطبانش کنید. این مسئله ای است که تنها در سایه ارائه پیامک های مناسب ، کوتاه و واقعی اتفاق خواهد افتاد.

از طرفی اگر شخصی شماره تماس خود را به روابط عمومی شرکت شما داده است بدین معناست که احتمالا شما ویژگی با ارزشی دارید. پس ضمن حفظ کیفیت و احترام به مشتری همانطور که قبلا نیز یادآوری کردیم در هفته بیش از یکبار و در ماه بیش از 4 بار پیامک نزنید. ارسال اس ام اس های با کیفیت و مطابق با واقعیت، میزان احترام شما به مشتری را نشان می دهد.

▪ رویکرد عمومی
تقریبا تمام کسب و کارها از یک پنل پیامکی استفاده می کنند، اما تنها تعداد اندکی از آنها از این سرویس در رویکردهای عمومی تر استفاده می کنند و البته نیازی به گفتن نیست که قطعا این افراد موفق تر هستند.

شما نمی توانید تمامی اس ام اس های خود را سفارشی کنید اما با بازنگری در استراتژی اهدافتان از طریق پایگاه CRM مربوط به کسب و کارتان و پیدا کردن ترجیحات و عادتهای مخاطبانتان برای دریافت انواع پیام های متنی و... می توانید تخفیف های سالانه، خریدهای فصلی، شرایط کاری در تعطیلات و بسیاری مواردی عمومی دیگر را به سمع و نظر مخاطبانتان برسانید.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که شخصی سازی ضعیف و انتخاب نامناسب جامعه هدف نیز می تواند به اندازه عدم استفاده از رویکردهای عمومی تاثیر منفی در روند تجارت و درآمد شما داشته باشد.
 
▪ DIY بدون ابزار
در کنار تمام ترفندهای بازاریابی، پیام های اس ام اسی برای انواع بیزنس ها همچنان یک تکنیک دارای کمترین چالش به حساب می آید. استفاده از آن بقدری آسان و ناپیوسته است که بسیاری از کارآفرینان را وسوسه می کند تا خود به تنهایی از این سرویس بهره گیری کنند و از پرداخت هزینه های تیم بازاریابی رها شوند.

اگرچه که ما نمی توانیم بازاریابی پیام کوتاه (Do It Yourself) را انکار کنیم اما با استدلال هایی منطقی می توانیم به شما بگوییم که بدون کمک گرفتن از برخی ابزارهای اتوماسیون موفقیت چندانی نصیب شما نخواهد شد.

سرویس پیام کوتاه قابل اعتماد برای کسب و کار، چیزی بیش از یک دفترچه تلفن و یک گروه برای ارسال پیام های کوتاه است. بازاریابی اس ام اسی ضمن نیاز به برنامه ریزی و اتوماسیون به زمان نیز بسیار حساس است. بعضی از ارائه دهنده گان سرویس های پیامکی، خدماتی چون: پاسخ های خودکار، ارتباط یک به یک، متون ورودی رایگان، خدمات پیام رسانی چند رسانه ای و تجزیه و تحلیل را نیز ارائه می دهند. اگر شما هم بهترین انتخاب خود را در سرویس پیامکی داشته باشید مسلما به نتایج خوبی دست خواهید یافت.

بازاریابی پیام کوتاه نه تنها یکی از اولین انواع بازاریابی هایی است که مورد استفاده قرار گرفته است بلکه از لحاظ آماری موثرترین تکنیک برای جذب مشتریان جدید و حفظ آنهاست. بنابراین بهترین راهکار، جلوگیری از این قبیل اشتباهات رایج در آینده است تا شما هم بتوانید با چنین سرویس هایی به اهدافتان نزدیکتر شوید.