هنگامی که موضوع بحث در مورد پیامهای متنی است اغلب اولین چیزی که به ذهن خطور می کند اس ام اس است. شما هم احتمالا چنین تصوری دارید. در حالی که اس ام اس معمولا برای پیام های متنی بین دوستان و همکاران مورد استفاده قرار می گیرد؛ اما چندین کاربرد دیگر هم دارد که می تواند مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، با استفاده از سرویس های پیام کوتاه میتوان شرایط آب و هوایی، اخبار، به روز رسانیهای ورزشی و حتی نقل قولهای سهام را نیز به گوشیهای کاربران ارسال کرد. اس ام اس همچنین میتواند در پاسخ دهی به سوالات مربوط به قسمت فروش، توقف خدمات و دیگر اطلاعات مربوط به کسب و کار را به اطلاع کارکنان برساند. حتی پزشکان نیز می توانند از اس ام اس در اورژانس برای دریافت و ارسال شرایط بیمار استفاده کنند.

اعتقاد بر این است که اولین پیام کوتاه در دسامبر 1992 از یک رایانه به یک تلفن همراه در شبکه Vodafone GSM در انگلیس ارسال شده است. برای آشنایی هر چه بیشتر شما با تکنولوژی اس ام اس در این مقاله مروری کلی بر آن خواهیم داشت. اینکه اس ام اس چیست؟ چطور کار میکند؟ و چرا گاهی اوقات پیامهای متنی شما برای رسیدن به گیرنده اش به زمان بیشتری نیاز دارد؟


اس ام اس و سیستم مدیریت خدمات چیست؟

سیستم مدیریت خدمات یک سیستم مدیریت همه جانبه است که به جمع آوری تمام جنبه های مدیریت سازمان مانند:
• برنامه ریزی
• استراتژیها
• سیاستها
• اهداف
• مستندات
• فرایندها
میپردازد. همچنین منبع اصلی طراحی و توسعه و نیز انتقال به یک سازمان سرویس گرا است که نیازهای کسب و کار خود را به صورت صحیح برآورده میکند.
پیام کوتاه عبارتی است که برای سرویس پیامهای متنی استفاده میشود. به عبارت ساده تر، این یک روش ارتباطی است که متن را بین تلفنهای همراه یا از یک رایانه به یک تلفن همراه ارسال میکند. این اس ام اسها معمولا بر روی یک شبکه سلولی ارسال میشوند.
در دهه 1980 استاندارد اس ام اس به عنوان بخشی از استانداردهای GSM(سیستم جهانی برای ارتباطات تلفن همراه) که برای سالهای بسیاری شبکه‌های تلفن همراه بودند؛ حداکثر 160 کاراکتر(شامل حروف، اعداد، نمادها در الفبای لاتین) و 70 حرف در هر پیام محدود تعریف شده بود. پیام های اس ام اس از طریق شبکه‌های شرکت تلفن همراه ارسال میشوند و اصولا اینگونه پیامها رمزگذاری نمیشوند.
اگر به تاریخ و تکنولوژی اس ام اس علاقمند هستید میتوانید اطلاعات خوبی را در مقاله "اسکای ویکیپدیا" به دست آورید.
 
اما آیا پیامهای اس ام اس واقعا به گوشی مخاطب شما میرسند؟ داشتن اطلاعاتی راجع به نحوه کارکرد تلفن های همراه برای ارسال پیامک، به شما کمک میکند تا متوجه شوید که در واقعیت چه اتفاقی رخ میدهد.
حتی زمانیکه شما با تلفن همراه خود صحبت نمیکنید، دائما تلفن شما در حال تبادل اطلاعات با کانال کنترل مخابرات است. دلیل این ارتباط این است که ضمن داشتن بسته دیتای مخصوص بین گوشی شما و برج کنترل، هر لحظه از نرمال بودن شرایط ارتباطی اطمینان حاصل شود.
همچنین تلفن شما از کانال کنترل برای تنظیم تماس استفاده میکند. هنگامی که شخصی تلاش میکند که با شما تماس بگیرد، برج تلفن پیامی را از طریق کانال کنترل به گوشی شما ارسال میکند که مضمون آن این است که تلفنتان آهنگ زنگ را پخش کند. این برج همچنین یک جفت فرکانس کانال صوتی را برای استفاده تماسی به شما میدهد.

در ارتباط با پیامهای اس ام اس نیز روند تقریبا به همین صورت است. کانال کنترل راه را برای ارسال و دریافت اس ام اس فراهم می کند. هنگامی که یک دوست به شما یک پیام اس ام اس ارسال می کند، پیام از طریق SMSC به کانال کنترل جریان می یابد و از آنجا پیام به تلفن شما به عنوان یک بسته کوچک از داده ها ارسال می شود. به همین شیوه هنگام ارسال یک SMS نیز تلفن شما آن را به برج در کانال کنترل فرستاده و از برج به SMSC و از آنجا به مقصد نهایی می رود.
پیامهای اس ام اس نیازی به فعال بودن و در محدوده شبکه قرار داشتن، ندارند زیرا آنها برای چند روز باقی مانده و به محض روشن شدن گوشی و یا قرار گرفتن در محدوده شبکه، پیام فعال شده و ارسال میشود. پیامهای اس ام اس برای تمامی کسانی که دارای قابلیت رومینگ هستند، قابل انتقال است.پیامهای اس ام اس نیازی به فعال بودن و در محدوده شبکه قرار داشتن، ندارند زیرا آنها برای چند روز باقی مانده و به محض روشن شدن گوشی و یا قرار گرفتن در محدوده شبکه، پیام فعال شده و ارسال میشود. پیامهای اس ام اس برای تمامی کسانی که دارای قابلیت رومینگ هستند، قابل انتقال است.


توسعه های اخیر در سامانه های پیامکی▪ الگوریتم ورود


از آنجایی که یک SMS ساده که بین دو نفر رد و بدل می شود یکی از اجزای مهم کل ترافیک پیامک اس ام اس است؛ هر چیزی که تولید و ارسال اس ام اس را تسهیل کند، به عنوان یک قابلیت مهم برای SMS محسوب خواهد شد. "الگوریتم ورود متن پیش بینی شده" به طور قابل توجهی تعداد ضربه‌های کلیدی را که باید برای ورود پیام ساخته شود، کاهش میدهد. T9 از Tegic، پیش بینی میکند کاربر کدام کلمه را سعی دارد بنویسد. پیوند گسترده این الگوریتمها به پایه نصب شده از تلفنهای همراه به طور متوسط منجر به افزایش میانگین در ترافیک اس ام اس به میزان 25 درصد در هر کاربر فعال، خواهد شد. این الگوریتمهای متن پیش بینی از چندین زبان هم پشتیبانی میکند.


▪ پروتکل های استاندارد شده


معرفی "پروتکلهای استاندارد شده" مانند جعبه ابزار کاربردی سیمکارت و پروتکل برنامه‌های بیسیم (WAP) به افزایش استفاده از پیامها با ارائه یک سرویس استاندارد توسعه و محیط توسعه برای توسعه دهندگان نرم افزار و شرکای تجاری کمک میکند. این پروتکلها همچنین کاربران را برای پاسخگویی و در غیر این صورت دسترسی به خدمات پیام رسانی از طریق منوهای سفارشی در تلفن، آسان میکنند.
در حالی که این پروتکلها تنها وسیله‌ای برای پایان دادن هستند و نه مقصد یا سرویس های پیام رسانی جدید، احتمالا موجب افزایش 10 تا 15 درصدی در کل پیامک ها میشوند.


▪ ترمینال های کاربرپسند


معرفی "ترمینالهای کاربر پسند" باعث افزایش استفاده از سامانه پیامکی می شود. این پایانه‌ها همانند تلفنهای هوشمند، به کاربران یک صفحه کلید QWERTY، به جای صفحه کلید محدود بر روی تلفنهای همراه استاندارد، برای ارسال و پاسخ دادن به دیگر سرویس های پیام رسانی، میدهند.